Název Location Start End Short Desription
Půjčování e-knih 09:00 17:00

Městská knihovna v Náchodě připravila v červnu 2019 ve spolupráci s portálem palmknihy.cz pro své čtenáře zcela novou službu - půjčování e-knih. Díky této službě mají čtenáři přístup k nejnovějším titulům ze současné produkce českých nakladatelů.

 

Registrovaní čtenáři Městské knihovny v Náchodě si můžou vypůjčit z vybraných titulů ze současné produkce českých nakladatelů on-line. Propojením online katalogu knihovny s katalogem Palmknih mají k dispozici víc než 6 tisíc titulů e-knih včetně novinek a bestsellerů.

​Knihovna nezodpovídá za obsah, který si čtenář stáhne.

E-knihy můžete číst na zařízeních (tabletech, chytrých telefonech apod.) s operačními systémy Android (verze 2.3 a vyšší) a iOS (verze 5.1 a vyšší) pomocí aplikace eReading (ke stažení na Google Play a App Store) nebo na e-inkových čtečkách eReading.cz (verze Start 2 a vyšší). Pokud aplikaci nemáte na zařízení nainstalovanou, stáhněte si ji zdarma

Základní informace o půjčování e-knih:

 • E-knihy si můžete půjčit přes online katalog Městské knihovny v Náchodě, který najdete na webových stránkách knihovny.
 • Služba je poskytována zdarma, ale pouze registrovaným čtenářům s platnou registrací.
 • Délka výpůjčky je 31 dní, po uplynutí této doby se e-kniha automaticky smaže, výpůjční lhůtu není možné zkrátit ani prodloužit. Nevztahuje se na ni proto pokuta z prodlení, e-kniha sama zmizí z vašeho zařízení.
 • Najednou je možné vypůjčit maximálně 2 tituly.
 • Stejnou e-knihu si může vypůjčit více čtenářů současně.
 • Seznam e-knih dostupných k vypůjčení naleznete v našem online katalogu.
 • eKnihy pro eVýpůjčky poskytuje web palmknihy.cz, jejich množství a výběr knihovna nemůže ovlivnit.

 

4 kroky nutné k vypůjčení e-knihy:

 1. Musíte být registrovaným čtenářem knihovny s aktivovaným čtenářským kontem.
 2. Musíte mít ve svém čtenářském kontě v knihovně zadaný e-mail. Jeho změnu můžete provést u obsluhy knihovny.
 3. Musíte mít účet u palmknihy.cz (dříve eReading.cz) s registrovaným e-mailem shodným s e-mailem ve čtenářském kontě. Pokud účet zatím nemáte, zřiďte si ho zdarma na webu www.palmknihy.cz.
 4. Musíte mít na svém kompatibilním zařízení nainstalovanou aplikaci ke čtení vypůjčených e-knih.

 

Jak si půjčit e-knihu

 

Pokud budete potřebovat na začátku pomoc, neváhejte požádat personál knihovny.

 

Lovci perel 2019/2020 09:00 17:00

V rámci Dne pro dětskou knihu jsme odstartovali druhý ročník dětské soutěžní hry Lovci perel. Cílem hry je čtení zajímavých knih s porozuměním. Soutěžit může každé dítě s platnou průkazkou do knihovny. Lovci perel se mohou stát i ti nejmenší, kteří ještě neumí číst. Knihy jim mohou přečíst rodiče, prarodiče nebo sourozenci a pomoci jim vyplnit list s otázkami. Úplná pravidla soutěže naleznete ZDE

 

Kde končí svět? 2019/2020 15:40 17:00

Městská knihovna v Náchodě vyhlašuje 8. ročník celostátní literární a výtvarné soutěže pro děti a mládež do 16 let "Kde končí svět?," který je tentokrát věnovaný Učiteli národů, Janu Amosi Komenskému. 

 

Oblast literárních soutěží a tvůrčího psaní

 

Komenský z naší školy, aneb můj nejlepší učitel/ka

 • Je v tvém životě nějaký učitel/ka, ať už ve škole nebo v zájmovém kroužku, kterého máš rád, hodně ti pomohl a ovlivnil tě? Napiš o něm/ní krátké vypravování, úvahu, básničku nebo jiný literární útvar.

 

Škola snů

 • Jak by vypadala škola tvých snů, jaký by byl ideální školní řád, ideální školní předměty? Vyber si literární útvar, kterým své sny přeneseš do papírové podoby a poděl se s námi o ně.

Oblast výtvarných soutěží

 

Nejlepší portrét mého oblíbeného učitele

 • Nakresli jakoukoli výtvarnou technikou na čtvrtku formátu A3 portrét svého učitele.

 

Náš „Orbis pictus“ (naše obrázková encyklopedie)

 • Pojďme společně vytvořit dětskou obrázkovou encyklopedii „Orbis pictus“. Namaluj stránku (formát A4) do obrázkové encyklopedie, je na tobě, jaké téma si vybereš (příroda, vesmír, divadlo, sport...)
Výstava Pastely Nadi Voldánové 17:00 17:00

Autorská výstava členky Ateliéru malířů a grafiků AMAG nabízí pohledy do krajiny, panoramata měst i variace na objekty v kontrastu s černou plochou v osobitém pojetí amatérské výtvarnice, která žije střídavě v České Skalici a v Praze. Přehlídka prací technikou suchého pastelu je k vidění ve studovně do 6. března 2020.

Soutěž pro děti i dospělé 09:00 17:00

Městská knihovna Náchod vyhlašuje soutěž pro děti i dospělé čtenáře k 200. výročí narození Boženy Němcové. Máte rádi svou babičku (dědečka) nebo na ně rádi vzpomínáte? Podělte se s námi o vaše zážitky s nimi. Necháme na vás, jaký literární útvar zvolíte, nebo zda svou vzpomínku namalujete. Své práce odevzdejte nejpozději do konce dubna v některém z našich oddělení. 

Knihkupectví na Bylinkovém náměstí 13:42 13:43

Autor: Éric de Kermel

Vydání: Metafora, 2019

Natálie a Nathan vychovali dvě děti a ocitají se ve věku, kdy je důležité společně začít novou životní etapu...

Parta od Mississippi 13:46 13:47

Autor: Davide Morosinotto

Vydání: Dobrovský, s. r. o., 2019

Louisiana, rok 1904. Ve spleti vodních kanálů, houští z lián a močálů, které tvoří bayou, žijí čtyři kamarádi: Te Trois, Eddie, Julie a Tit... 

Tam 13:50 13:51

Autor: Busny

Vydání: Jota, 2019

Kniha popisuje náš příběh i každodenní pocity a zážitky, jež oko kamery nezachytilo. 

Sametová revoluce 13:52 13:54

Autor: Zdeněk Ležák

Vydání: Edika, 2019

Pád železné opony v komiksu. 

 

Gruzie očima Petra Voldána 17:30 19:00

Ve čtvrtek 5. března vás od 17.30 hodin zveme do dětského oddělení na cestovatelskou besedu novináře Petra Voldána. Ukázky ze třinácti témat nám přiblíží, jak se peče tradiční gruzínský chléb, kolik úsilí vynaloží zbrojíř, než vykouzlí kavkazskou dýku nebo kolik tisíc mnichů se mohlo ubytovat v unikátním skalním městě. Dobrovolné vstupné.

Jarní výtvarná dílna se čtením pro děti 15:00 17:00

V pondělí 9. března zveme kreativní děti do dílny dětského oddělení, kde bude od 15.00 hodin probíhat jarní čtení a vyrábění se zvířátky.

ROZHODNUTÍ O ZRUŠENÍ KONÁNÍ VEŘEJNÝCH AKCÍ 14:05 14:06

Krizový štáb města Náchoda projednal aktuální situaci a opatření proti šíření koronaviru. Rada města Náchoda rozhodne během zítřka, tj. 12. 3. 2020, svým usnesením o ZRUŠENÍ KONÁNÍ VEŘEJNÝCH AKCÍ v Městské knihovně Náchod (půjčování knih bez omezení)."

Sledujte web a Facebook knihovny, v případě jakýchkoliv změn vás budeme informovat.

Počítačový kurz (nejen) pro seniory 1/3 09:30 12:00

V rámci celostátní akce Březen – měsíc čtenářů pořádáme kurz práce na počítači pro začátečníky. Celkem tři lekce budou probíhat vždy od 9.30 do 11.00 hodin ve studovně. Kapacita kurzů je 6 účastníků bez počítače + 3 s vlastním notebookem. Příspěvek na každou lekci činí 50,- Kč, přihlášky přijímáme ve studovně.

 

12. března: Seznámení s počítačem, základní práce

19. března: Internet – jak hledat a najít

26. března: E-mail – odesílání a přijímání zpráv, připojování příloh

PROSÍME VŠECHNY NÁVŠTĚVNÍKY KNIHOVNY... 12:50 12:50

Buďte ohleduplní k ostatním čtenářům i našim knihovníkům a nechoďte do knihovny v případě projevů nachlazení či se zvýšenou teplotou nebo horečkou. Pokud za takové situace potřebujete nutně vrátit vypůjčené knihy, zatelefonujte nám nebo napište e-mail, my vám výpůjčku prodloužíme a odpustíme vám i případnou pokutu.

Prozatím se NEMĚNÍ otevírací doba knihovny ani rozsah poskytovaných služeb. Na základě rozhodnutí Rady města Náchoda ale RUŠÍME všechny plánované akce pro veřejnost.

Sledujte web a Facebook knihovny, v případě jakýchkoliv změn vás budeme informovat.

 

📞 491 423 453 (půjčovna)

📧 knihovna@mknachod.cz

ZRUŠENO Slávek Král: Stopem se psem v Asii 17:00 19:00

Na žádost přednášejícího je beseda zrušena, náhradní termín upřesníme. 

 

Ve čtvrtek 12. března proběhne od 17.00 hodin v dětském oddělení beseda se Slávkem Králem, který cestuje již 9 let, dvakrát objel svět stopem a na každém obydleném kontinentu strávil minimálně půl roku. V naší knihovně bude vyprávět o 33 000 km dlouhé „procházce“ s fenkou Corey, kterou absolvoval po 19 státech euroasijského kontinentu. Vstupné 120,- Kč.

OZNÁMENÍ O UZAVŘENÍ KNIHOVNY 09:00 17:00

Počítačový kurz (nejen) pro seniory 2/3 09:30 12:00

V rámci celostátní akce Březen – měsíc čtenářů pořádáme kurz práce na počítači pro začátečníky. Celkem tři lekce budou probíhat vždy od 9.30 do 11.00 hodin ve studovně. Kapacita kurzů je 6 účastníků bez počítače + 3 s vlastním notebookem. Příspěvek na každou lekci činí 50,- Kč, přihlášky přijímáme ve studovně.

 

12. března: Seznámení s počítačem, základní práce

19. března: Internet – jak hledat a najít

26. března: E-mail – odesílání a přijímání zpráv, připojování příloh

Prodejní velikonoční výstava 09:00 17:00

Tradiční prodejní výstava Střední průmyslové školy Otty Wichterleho s ukázkou tvorby jarních dekorací. Práce studentů z Centra propagační tvorby a polygrafie ve Velkém Poříčí budou k vidění ve vstupní hale knihovny v otevírací době.

Velké podvečerní čtení 2020 17:30 20:00

V pondělí 23. března pro vás od 17.30 hodin chystáme Velké podvečerní čtení. Přijďte si navzájem předčítat ze svých oblíbených knih. Těšíme se na vás v oddělení pro dospělé čtenáře.

Dílna pro seniory - Jarní dekorace 09:00 12:00

V rámci nového projektu "Setkávání seniorů v evropském městě Náchod-Kudowa - Zdrój" zveme seniory na kreativní dílnu s občerstvením, při které budeme vyrábět jarní dekorace z látek. Zájemce prosíme, aby se přihlásili ve studovně a na dílnu si pokud možno přinesli ostré nůžky.