Oddělení

Události

 

Zajímavé odkazy

 

 

 

 

 

Název Location Start End Short Desription
Změna sankčních poplatků 09:37 09:37

Od října dochází k úpravě sankčních poplatků. Navíc poté, co Česká pošta zdražila poštovné, bude knihovna vybírat i ...

Lovci perel 12:00 17:00

V pátek 5. října zahajujeme novou soutěžní hru pro dětské čtenáře s názvem Lovci perel, která bude probíhat do října 2019. Více informací o celostátní soutěži naleznete na webových stránkách projektu, pravidla a podrobnosti pak v oddělení pro děti.

Čtenářská výzva 2019 13:00 23:55

Na webu DatabazeKnih.cz odstartoval další ročník populární Čtenářské výzvy. Přečtěte v průběhu celého roku dvacet knih podle předem daných témat!

Kurz trénování paměti 2019 10:00 17:00

Již osmým rokem pro vás připravujeme Kurz trénování paměti pod vedením zkušené lektorky Aleny Naimanové. Přihlásit se mohou absolventi loňského kurzu, ale i noví účastníci. Kurz o deseti lekcích začne 23. ledna 2019 a bude probíhat vždy v 10.00, 13.00 a 15.30 hodin. Cena celého kurzu je 300,- Kč, přihlášky přijímáme od prosince ve studovně.

 

Rozpis lekcí na rok 2019:

  • 23. ledna
  • 30. ledna
  • 6. února
  • 20. února
  • 27. února
  • 6. března
  • 13. března
  • 20. března
  • 27. března
  • 3. dubna
Výstava kRok za kRokem 17:00 17:00

Srdečně vás zveme na autorskou výstavu Vojtěcha Mrověce, studenta Fakulty restaurování v Litomyšli, která potrvá do konce února.

Zimní Bookstart 10:00 12:00

Když se v zimě nechce ven,

nejlépe je u kamen…

a s knížkou…

 

Milé maminky s dětmi, v tomto duchu proběhne naše další setkání. Doporučíme vám nejen knihy se zimní tematikou, ale i knížky, ve kterých najdete inspiraci, jak s dětmi trávit dlouhé zimní podvečery. Zbude čas i na krátkou pohádku a písničku. Sejdeme se ve středu 13. února v 10.00 hodin v oddělení pro děti.

Černobílé idoly 4 09:32 09:33

Autor: Aleš Cibulka

Vydání: XYZ, 2018

Milovník pamětnických filmů Aleš Cibulka už počtvrté nabízí poutavé čtení o hercích, herečkách, režisérech i dalších filmových tvůrcích 30. a 40. let minulého století.

Sobí hora 09:45 09:46

Autor: Karin Tidbecková

Vydání: Kniha Zlín, 2018

Pozoruhodná sbírka třinácti povídek, tak zvláštních, že je velmi obtížné vypudit je z mysli. Zasahují do světa fantasy, magického realismu, science fiction i severských lidových pověstí s imaginárními bytostmi.

Milionkrát June 09:49 09:50

Autor: Emily Henryová

Vydání: CooBoo, 2018

Dokáže láska překonat kletbu, která provází jejich rodiny už celé generace? Když se June náhodou doslova srazí se Saulem Angertem, zajiskří to a její svět se propadne do chaosu.

 

Hráči se smrtí 10:09 10:10

Autoři: Simon Scarrow, Lee Francis

Vydání: BB Art, 2018

Technothriller Simona Scarrowa a Lee Francise začíná jako klasická záhada zamčeného pokoje. V bytě, který vyhořel, najdou hasiči mrtvého muže sedícího u počítače. Někdo ho krutě mučil a pak zaživa upálil...

Pamír - Lidé a hory střechy světa 17:30 19:00

18. února vás od 17.30 hodin zveme do dětského oddělení na besedu s etnologem a horolezcem Liborem Duškem, který od roku 2006 pravidelně navštěvuje středoasijské velehory. Těšit se můžete na promítání fotografií nejen z expedice Ski Marx-Engels-Krakonoš 2018, během které byl uskutečněn prvosjezd šestitisícovky v jižním Pamíru.

Literární karneval 15:00 17:00

Ve středu 20. února zveme děti a jejich rodiče na literární karneval, který se uskuteční od 15:00 do 17:00 v dětském oddělení knihovny. Čeká vás odpoledne plné zábavy, písniček, her a soutěží. Vstup pouze v maskách literárních hrdinů!

NUVČ - Milan Záliš - Kateřina Zaháňská (pokračování) 13:00 17:00

NUVČ - Milan Záliš - Kateřina Zaháňská (pokračování)

Vernisáž výstavy Krajinou příběhů 17:00 19:00

Výstavu fotografií Rostislava Bartoně, věnovanou převážně Orlickým horám, zahájíme vernisáží v pátek 1. března od 17.00 hodin ve studovně. Fotografie budou k vidění do konce března.

Jarní prázdniny v dětském oddělení 09:00 14:00

V týdnu od pondělí 4. do pátku 8. března upravujeme otevírací dobu v oddělení pro děti. Otevřeno bude každý den od 9.00 do 14.00 hodin.

NUVČ - Alena Naimanová - V sedmdesáti do Santiago de Compostela 13:00 17:00

NUVČ - Alena Naimanová - V sedmdesáti do Santiago de Compostela

Ljuba Krbová - Margaritě... 19:00 21:00

Zveme vás na představení Margaritě… španělského dramatika Carlose Be, které proběhne ve čtvrtek 14. března od 19.00 hodin ve studovně. V hlavní a jediné roli se představí Ljuba Krbová pod režijním vedením Tomáše Staňka. Jak bojovat s nepřízní osudu? Nejlépe s humorem, nevadí, že je občas drsný. A hlavně se nenechat  v průšvihu utopit. Nadechnout se lze i jednou nosní dírkou.

Margaritě… je monodrama, které Carlos Be napsal během listopadu a prosince roku 2012 na cestách mezi Madridem, Prahou a Pelhřimovem. Dojemná i silná hra se dostala mezi finálové texty španělské soutěže tvůrčího psaní Premio Borne de Teatre 2013.

„Studoval jsem medicínu až do páťáku, kdy jsem toho definitivně nechal. Vždy jsem měl k psaní sklony.  A těsně před státnicemi na medicíně jsem si řekl teď, nebo nikdy. Buď se rozhodnu být už navždy lékařem, anebo začnu psát. A tak jsem začal psát,“ představuje se Carlos Be, který patří mezi významné španělské autory. „Lékařské prostředí mi dalo základy. Reálné znalosti, které se vždy hodí. Pronikají do spousty her,“ dodává.

 

Předprodej vstupenek probíhá ve studovně.

 

 

 

O Margaritě…

Margarita je obyčejná žena. Pracuje v samoobsluze, manžel odešel za milenkou a na výchovu tří dětí zůstala sama. Dnes už jsou dospělé. Margaritu trápí, že vřelé vztahy mezi nimi nepanují. Ale až když padne do opravdu pořádného průšvihu, o kterém vypráví s humorem občas drsným, dokáže obnovit vztah se svými dětmi, třebaže to zprvu vypadalo jako holá nemožnost. Margarita vypráví o sobě, o dětech, o svém průšvihu a vlastně nejvíc o nás všech.

 

Ljuba Krbová o hře říká

Na herectví mě nejvíc baví kontakt s partnerem. Je to tak trochu jako v tenisu. Čekáte na přihrávku a podle toho, co přiletí na vaši stranu kurtu, reagujete. Ta hra, napětí, zvědavost, překvapování... díky tomu je každé představení trochu jiné, jedinečné. Proto jsem se celý život monodramatu vyhýbala. Ale nikdy neříkej nikdy! Margarita mě nadchla, rozesmála, rozbrečela a tak jsem si ji zamilovala. Doufám, že budu schopná tu lásku poslat dál.

 

Úryvky ze hry

Ve vývoji člověka, muže, nastane okamžik, kdy vstoupí do symbiózy s křeslem a pivem, a je jedno, kterému mužstvu fandí, hlavně že vyhrává, jedno nad druhým: jenom potřebuje nějaké druhé a my mu nosíme pivo a myslíme si, že právě ten náš je tím nejúžasnějším mužem na světě, a ještě nevíme, že ten nejúžasnější muž na světě si myslí, že naše srdce je uděláno ze skvělé houbičky na mytí nádobí.

V poledne mě vyzvedne, můj Jan. Přichází pěšky. Ptám se, kam mě pozve na oběd. Směje se. Má dobrou náladu. Líbí se mi, jak se na mě dívá. Je sympatický. Ať chceš nebo ne, pro matku je pýchou mít sympatického syna. A když je ještě k tomu gay, je to jako sen.

Sedím na kuchyňské stoličce, a ona, aniž by se přestala usmívat, mi kuchyňským ubrouskem osouší slzy a já si ty slzy nechávám osoušet a dál děkujeme jedna druhé za celý život, protože ačkoliv jsme tak hloupé, umíme milovat a to je to nejdůležitější.

 

Recenze Pavla Širmera

Monodrama o ženě, která se musí postavit neoptimistické lékařské diagnóze. Carlos Be sepsal reálně se jevící myšlenky a pocity obyčejné ženy. Přestože problematika a užívané dramatické prvky jsou poněkud obehrané, autor se (také díky použití humoru) vyhnul zveličování a falešnému sentimentu. A na konci připravil překvapení přinášející přesah i do života těch, kteří mají to štěstí být zdraví. Naturelu Ljuby Krbové hra přesně sedí. Herečka nevystoupí z role, jakoby příběh opravdu odžila…

Zdroj: www.margarite.cz

 

 

 

 

NUVČ - František Krahulec - Krkonoše a ochrana jejich rostlin 13:00 17:00

NUVČ - František Krahulec - Krkonoše a ochrana jejich rostlin

Přednáška J. B. Santini-Aichel a východní Čechy 17:30 19:00

V úterý 19. března vás od 17.30 hodin zveme do studovny na přednášku Ing. Jiřího Balského, ředitele Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Josefově. Během přednášky si přiblížíme stavby na území Královéhradeckého kraje, o kterých víme, či se o nich důvodně domníváme, že jejich architektonický návrh vyšel z pera Santiniho-Aichela, geniálního českého architekta s italskými kořeny. Řadu z nich dodnes při svých cestách vídáme, ať už víme, že jsou "od Santiniho", jako např. zámek Karlova koruna v Chlumci nad Cidlinou nebo hospodářské dvory v okolí Opočna, nebo to jen důvodně tušíme, jako je tomu u zámku v Lázních Bělohradu. Některé skvosty bohužel zanikly nebo jsou tak přestavěny, že již s původní Santiniho podobou nemají mnoho společného. Je však překvapivé, kolik a jakých staveb pro objednatele z našeho regionu navrhl.

Noc s Andersenem 2019 18:00 11:00

Druháci, třeťáci, čtvrťáci a páťáci POZOR!!! Opět se můžete utkat o účast na Noci s Andersenem. Letos se zaměříme na významné výročí, které slaví nakladatelství Albatros.

OTÁZKY NA LEDEN:
Kdy vzniklo nakladatelství Albatros?
Jak se původně toto nakladatelství jmenovalo?
Dokážeš vyjmenovat alespoň 5 edic nakladatelství Albatros?

ÚKOL NA ÚNOR:
Navrhni nové logo nakladatelství Albatros.

ÚKOL NA BŘEZEN:
Napiš, které knihy z Albatrosu jsi přečetl/a.

Vypracované otázky a úkoly odevzdejte nejpozději do 15. března v oddělení pro děti. Noc s Andersenem se uskuteční v pátek 29. března.