Oddělení

    Události

 

  

 

 

 

 

Název Location Start End Short Desription
Výběrové řízení: knihovník/knihovnice v oddělení pro děti 17:23 18:00

Městská knihovna Náchod vyhlašuje výběrové řízení na pozici knihovníka/knihovnice v oddělení pro děti a mládež. Více informací a souhrn požadavků naleznete zde.

AKTUÁLNĚ: ZMĚNY V PROVOZU V SOUVISLOSTI S COVID-19 16:00 00:00

Soutěž o knihu Miloše Kratochvíla 22:39 22:40

Vážení  a milí,

určitě se vám tu a tam stane, že se vám slova k sobě mimoděk tak hezky poskládají, až znějí podobně. Prostě se rýmují. Pokud vás taková hra se slovy potěší nebo pobaví, zkuste jich k sobě poskládat víc a seřadit je tak, aby dávala smysl. A nebo aby překvapila neobyčejným nápadem, který zaujme a pobaví i někoho dalšího. Zkrátka napište básničku.   

Tentokrát nemusíte napsat úplně celou. Nabízím vám tři básničky ze své nové sbírky Nevěřte slepicím bez poslední sloky. Pokud je vtipně dopíšete, pošlu vám – jako vstupenku mezi básníky – nějakou svou knížku.

Tak ať se vám při žonglování se slovy daří! A hlavně ať vás to baví!

Srdečně vás zdraví

 

Miloš Kratochvíl

patron dětského oddělení náchodské knihovny

 

AŽ SE MÓDA VRÁTÍ

Můžeš si být jistý,

že fíkové listy,

co nosili Adam s Evou,

přijdou zase do módy.

 

Co však jisté není,

proč se do lupení

oblékneme místo do džín,

jaké budou důvody.

 

Budem zase v ráji,

nebo jenom v háji?

…..

 

 

ROZCHECHTANÉ

Mám rád holky, co se smějou,

mám rád holky veselé,

dobře vědí, co si přejou,

málokdy jsou nesmělé.

…..

 

 

ZÁKON O VZÁCNÝCH PTÁCÍCH

Jsem vzácný sokol dravý

a celý loňský rok

jsem byl silný a zdravý,

až teď mě trefil brok.

 

Vím, kde ten střelec bydlí.

Až budu mít víc sil,

dám mu pár facek křídly,

aby se polepšil.

…..

Pohádkový kvíz pro děti 22:42 00:00

2. dubna slavíme Mezinárodní den dětské knihy 📖
U této příležitosti jsme pro malé čtenáře připravili pohádkový kvíz o ceny, který můžete vyplňovat → ZDE ←

 

Soutěž pro děti i dospělé 22:43 17:00

Městská knihovna Náchod vyhlašuje soutěž pro děti i dospělé čtenáře k 200. výročí narození Boženy Němcové. Máte rádi svou babičku (dědečka) nebo na ně rádi vzpomínáte? Podělte se s námi o vaše zážitky s nimi. Necháme na vás, jaký literární útvar zvolíte, nebo zda svou vzpomínku namalujete. Své práce odevzdejte nejpozději do konce dubna v některém z našich oddělení. 

Vyhlášení vítězů soutěže Devatero otázek 14:00 15:00

U příležitosti Mezinárodního dne dětské knihy jsme v karanténě vyhlásili soutěž pro děti Devatero otázek. Moc děkujeme dětem, které se zapojily. Moc děkujeme dětem, které se zapojily. Nejúspěšnější z nich vyhlásíme a oceníme na zahradě za knihovnou v úterý 2. června ve 14.00 hodin.

Výstava ZEĎ 2020 08:00 17:00

9. ročník mezinárodního výstavního projektu ZEĎ se uskuteční tradičně ve vstupní hale Městské knihovny v Náchodě, kvůli bezpečnostním opatřením s měsíčním zpožděním, v měsíci červnu. Letošního ročníku se účastní 21 umělců, na výstavě budou k vidění fotografie, malba, kresba a tradičně i poezie. Vystavující autoři: Pavel Berák, Jindřich Klabačka, Nikol Hauková, Jiří Klíma, Martin Klíma, Lenka Jiránková, Tomáš Šimek, Petr Šulc, Hana Šulcová, Jaroslava Tomanová, Roman Unger, Miloš Vojíř, Vítězslav Krejčí, Monika Šimek Fulková, Miroslav Kolátor, Roberto Lopez Garcia, Martin Pešek, Kateřina Valko, Jana Čížková, Zuzana Vodáková a Josef Zima. Výstava potrvá do 29. června.

Vyhlášení soutěže Moje vzpomínky na babičku/dědečka 15:00 16:00

Začátkem února, kdy jsme si připomněli 200 leté výročí narození Boženy Němcové, jsme vyhlásili literární a výtvarnou  soutěž Moje vzpomínky na babičku/dědečka.  Svými pracemi nám udělali radost nejen děti, ale i dospěláci. Protože nám počasí přeje, rozhodli jsme se vyhodnocení soutěže uskutečnit v úterý 16. června v 15.00 hodin u nás na zahradě za knihovnou. Pokud dostaneme svolení od všech soutěžících, uděláme malou výstavu všech jejich prací, abyste se mohli pokochat s námi.

Půjčování e-knih 09:13 17:00

POZOR!!! Po dobu uzavření knihovny si můžete zdarma půjčit 3 knihy na 31 dní; musíte však mít zaplacený roční čtenářský poplatek. Vypršel-li vám, obraťte se na nás.

Městská knihovna v Náchodě připravila v červnu 2019 ve spolupráci s portálem palmknihy.cz pro své čtenáře zcela novou službu - půjčování e-knih. Díky této službě mají čtenáři přístup k nejnovějším titulům ze současné produkce českých nakladatelů.

Registrovaní čtenáři Městské knihovny v Náchodě si můžou vypůjčit z vybraných titulů ze současné produkce českých nakladatelů on-line. Propojením online katalogu knihovny s katalogem Palmknih mají k dispozici víc než 6 tisíc titulů e-knih včetně novinek a bestsellerů.

​Knihovna nezodpovídá za obsah, který si čtenář stáhne.

E-knihy můžete číst na zařízeních (tabletech, chytrých telefonech apod.) s operačními systémy Android (verze 2.3 a vyšší) a iOS (verze 5.1 a vyšší) pomocí aplikace eReading (ke stažení na Google Play a App Store) nebo na e-inkových čtečkách eReading.cz (verze Start 2 a vyšší). Pokud aplikaci nemáte na zařízení nainstalovanou, stáhněte si ji zdarma

 

 

 

Základní informace o půjčování e-knih:

 • E-knihy si můžete půjčit přes online katalog Městské knihovny v Náchodě, který najdete na webových stránkách knihovny.
 • Služba je poskytována zdarma, ale pouze registrovaným čtenářům s platnou registrací.
 • Délka výpůjčky je 31 dní, po uplynutí této doby se e-kniha automaticky smaže, výpůjční lhůtu není možné zkrátit ani prodloužit. Nevztahuje se na ni proto pokuta z prodlení, e-kniha sama zmizí z vašeho zařízení.
 • Najednou je možné vypůjčit maximálně 2 tituly.
 • Stejnou e-knihu si může vypůjčit více čtenářů současně.
 • Seznam e-knih dostupných k vypůjčení naleznete v našem online katalogu.
 • eKnihy pro eVýpůjčky poskytuje web palmknihy.cz, jejich množství a výběr knihovna nemůže ovlivnit.

 

4 kroky nutné k vypůjčení e-knihy:

 1. Musíte být registrovaným čtenářem knihovny s aktivovaným čtenářským kontem.
 2. Musíte mít ve svém čtenářském kontě v knihovně zadaný e-mail. Jeho změnu můžete provést u obsluhy knihovny.
 3. Musíte mít účet u palmknihy.cz (dříve eReading.cz) s registrovaným e-mailem shodným s e-mailem ve čtenářském kontě. Pokud účet zatím nemáte, zřiďte si ho zdarma na webu www.palmknihy.cz.
 4. Musíte mít na svém kompatibilním zařízení nainstalovanou aplikaci ke čtení vypůjčených e-knih.

 

Jak si půjčit e-knihu

 

Pokud budete potřebovat na začátku pomoc, neváhejte požádat personál knihovny.

Junior & Senior: Retrohraní 15:30 17:00

V úterý 23. června v 15.30 hod. opět zveme seniory a děti na setkání v rámci programu Přeshraniční mezigenerační integrace. Přijďte si pohrát a zavzpomínat. Sejdeme se na zahradě knihovny, v případě nepříznivého počasí ve studovně. Zjistíme, s čím a jak si hráli prarodiče a s čím si hrají děti dnes. Svoje oblíbené hry a hračky si (pokud můžete) vezměte s sebou.

Dražba kufříků 16:00 17:00

Ve čtvrtek 25. června budeme na zahradě knihovny od 16.00 hodin dražit nejrůznější předměty, které pro knihovnu pomalovaly členky AMAGu. Výtěžek z dražby, kterou povede publicista Petr Voldán, půjde na nový kufřík pro děti i dospělé – tentokrát s tématem UMĚNÍ.

Výstava Aťásku 08:00 17:00

Výstava prací dětí z výtvarného kroužku knihovny Aťásek bude k vidění od 1. července do 27. srpna v hale knihovny.

Výstava Obrázky z měst 09:00 17:00

Výstava reportážních fotografií Radoše Notka je přístupná ve studovně od 1. července do 30. září.

Prázdninové dílny 09:00 11:00

Pro dětské čtenáře připravujeme na letní prázdniny čtecí dílny s vyráběním. Děti k nám mohou přijít  každou prázdninovou středu od 9.00 do 11.00 hodin. Každá dílnička bude na jiné téma. Příspěvek na materiál na každou dílničku činí 20,- Kč.

 

Termíny prázdninových dílen:

1. 7. – Vodní svět

8. 7. – Putování po safari

15. 7. – Zmrzlina, aneb prázdninové mlsání

22. 7. – Dobrodružství v Africe

29. 7. – Rozkvetlá louka

5. 8. –  V království pohádek

12. 8. – Hmyzí říše

19. 8. – Lesní skřítkové a víly

26. 8. – Máme rádi houbaření

Zlo 14:38 14:39

Autor: Julia Shawová

Vydání: Paseka, 2020

Otázky, které klade psycholožka Julia Shawová svému čtenáři, znepokojují víc než dávka bulvárních zpráv, které běžně tak rádi konzumujeme. 

Už. Žádné. Plasty. 14:40 14:41

Autor: Martin Dorey

Vydání: Via, 2020

Přečtěte si tuto knihu a objevte drobné změny s ohromným celkovým dopadem, které můžete zavést ve svém životě.

Potemnělá pláň 14:43 14:44

Autor: Philip Reeve

Vydání: Mladá fronta, 2020

Wren Natsworthyová cestuje ve vzducholodi Jenny Hanniverová po Ptačích stezkách s otcem Tomem, který stále truchlí po odchodu Wreniny matky Hester... 

Poldark: Cizinec z moře 14:47 14:48

Autor: Winston Graham

Vydání: Baronet, 2020

Roku 1810 v Evropě zuří válka a Demelza Poldarková netrpělivě čeká na návrat svého manžela Rosse, který bojuje s Wellingtonovou armádou v Portugalsku. 

Soutěž o knihu M. Kratochvíla 11:35 17:00

Ahoj básníci, básničkáři, básničkářky a přátelé básniček!

Potěšilo mě, že Vám náchodská knihovna předložila k dopsání čtyři básničky z mé nové sbírky Nevěřte slepicím. Možná v tom i byl kousek poťouchlosti, abych si nemyslel, že básničku, kterou jsem rozepsal, umím dokončit jen já sám! Byla to hra a výzva a já mám obojí rád. Básničky jsou hraním se slovy a nápady a někteří z Vás si vyhráli přímo neuvěřitelně! Stává se mi občas, že mě v polovině básničky napadne trochu jiný konec, než jsem měl původně v úmyslu, ale kam se na některé z Vás hrabu! Úžasné, jak jste si vyhráli, a jak jsem si početl!

No a protože každá hra má skončit tím, že někdo vyhraje, vybral jsem tři autorky, jejichž básnění se mi líbilo nejvíc. Jsou to ANDREA MÍLOVÁ, KAROLÍNA DIANOVÁ a VLASTIMILA HLAVATÁ.

Gratuluji a vítězkám posílám knížku "Proč nehraje King Kong ping pong". Ta o slepicích vyjde kvůli koronaviru bohužel až v září. O tu si zahrajeme někdy příště…

 

Srdečně
Miloš Kratochvíl
patron dětského oddělení knihovny v Náchodě

Nová Koncepce rozvoje knihoven ČR 2021-2027 07:00 21:00

V pondělí 17. 8. 2020 vláda schválina "Koncepci rozvoje knihoven v České republice na léta 2021–2027 s výhledem do roku 2030."